Energetyczne świadectwo budynku – kiedy jest potrzebne
Osoby mieszkające w budynkach wybudowanych po roku 2009 przeważnie mają temat świadectw energetycznych załatwiony. Zgodnie z przepisami każdy z takich budynków musi posiadać odpowiedni certyfikat. Ale od 2023 roku dużo się pozmieniało jeżeli chodzi o obiekty starsze, bowiem wtedy miała miejsce gruntowna nowelizacja przepisów prawa budowlanego. I zgodnie z aktualnie obowiązującymi regulacjami prawnymi jeśli ktoś będzie chciał sprzedać lub wynająć mieszkanie czy dom postawione przed 2009 rokiem, to obowiązkowo będzie zobligowany do zrobienia takiego certyfikatu.
Jeżeli tego nie zrobi, to się naraża na poważne kary finansowe, wynoszące niekiedy nawet do pięciu tysięcy. Jest to sporo więcej niż kwota jaką trzeba zapłacić za świadectwo energetyczne mieszkania, dlatego faktycznie nie opłaca się o tym obowiązku zapominać. Zwłaszcza że wyrobienie tego typu świadectwa wcale trudne nie będzie i spokojnie można to załatwić w kilkanaście dni.
Na naszym rynku funkcjonuje wiele firm oferujących takie usługi, przeważnie ich oferta jest bardzo podobna. W pierwszej kolejności rozpocząć należy od sprawdzenia, czy znaleziona firma faktycznie posiada odpowiednie uprawnienia do przygotowywania takich świadectw. Z formalnych rzeczy trzeba podesłać informacje które dotyczą stanu budynku, jego ocieplenia czy użytych okien, oraz kilka fotografii. Po otrzymaniu tego wszystkiego audytor w ciągu tygodnia czy dwóch zrobi dokument i go prześle. Przeważnie koszt takiej usługi nie będzie większy niż kilkaset złotych, trochę więcej zapłaci się przy większych budynkach.
+Tekst Sponsorowany+